Г-н Петър Христов, управител на „Натурела Херб“ ЕООД, произвежда и предлага разсад от висококачествен немски сорт маточина, подходящ за добив на масло. В лицензирания разсадник край Балчик за предстоящата кампания е заложил 8 млн растения и ежедневно сключва договори за доставка на висококачествен разсад.
Г-н Петър Христов е управител на фирма „Натурела Херб“ ЕООД. Фирмата е специализирана в областта на етерично-маслените и лечебните култури. Заема една атрактивна ниша – производство и продажба на разсад от маточина. На Борсата за семена и посадъчен материал интересът към неговите предложения беше определено много висок. Първият въпрос, с който започнахме разговора, е какви са отзивите, какво се случи оттогава до сега?
– Да, интересът към нашата дейност е действително много висок. Още през декември миналата година желаещи фермери капарираха определени бройки разсад от маточина. Заявки постъпиха и през останалите зимни месеци. Сключихме договори с доста български производители, които бяха решили да се ангажират с този бизнес. Получиха заявените количества в уточнените срокове, предоставихме им и цялостната технология за разсаждане и в последствие за отглеждане на културата. В нея подробно са описани всички моменти от вегетацията на това етерично-маслено растение.
Съответно имаше и такива земеделци, които отговориха, че знаят как се гледа маточина, но като резултат нямаше нито един недоволен клиент. Разбира се, някои стопани търсиха моето мнение и помощ доста често. Кампанията не минава без проблеми, растенията се нападат от много инсекти – хоботник, белокрилка, зелен червей и др. Но със съвместни усилия изведохме борбата успешно и дойде време за прибиране на реколтата от младите насаждения. Първите клиенти получиха рекордни добиви, те са рекордни и за страната – по 850 г масло от декар и то от първа коситба. Забележете, разсадът е заложен на 28 май тази година и жътвата е направена на 20 август.
Предстои прибиране на реколтата на много места в страната (общо стотина бяха клиентите, които заявиха разсад и сключиха договори през зимата и рано напролет.)
– В момента интересът на вашия щанд е също толкова висок, за кои периоди подготвяте и договорирате разсади? Рандеманът при различните насаждения е различен, естествено той зависи от сорта, но и от технологията на отглеждане.
– Подготвям растения за есенно засаждане (края на септември-началото на октомври), а редом с това и за сезон Пролет 2017 г. Подчертавам, действително разсада, който произвеждат се търгува много бързо. Не пропускам да припомня на клиентите, че първото и изключително важно условие, когато са решили да се заемат с този бизнес, е да се интересуват от вида на сорта и неговите характеристики.
Аз присъствам при извличането на масло в дестилерията, там има и други клиенти, някои получават по 200 г, докато от нашата суровина се добива по 800-850 г масло.
– Вие сте наследил семейния бизнес, разкажете повече за него?
– Моят разсадник е на площ от 40 дка, разположен е в близост до Балчик. Подготвям около 7-8 млн бройки маточни растения. Бизнесът с билки е доходоносен, маточината напоследък стана хит на пазара. Бил съм неколкократно в Германия, проучвал съм сортовете, срещал съм се със специалисти в тази област. В практиката вкарах иновации и световни технологии, естествено не подценявам съветите и консултациите с агрономи в бранша – наши, италиански, израелски. Разполагам и с техника, развиваме се успешно.
– Улеснени ли са фермерите при прибирането на реколтата, каква техника им е необходима?
– Коситбата на листната маса не е трудна, начините са различни. Коси се с обикновена косачка. Важно е растенията да са добре развити, а предпоставка за това е самият разсад. Трябва да се знае, че културата е многогодишна и при добър разсад, при добро гледане може да остане на едно място до 6 – 7 години, но аз препоръчвам отглеждането на една и съща площ да бъде пет години.
Веднага след разсаждането на момента трябва да се направи поливка и то обилна. Защото имаше стопани, които заявиха, че най-напред ще заложат растенията и след това ще поливат. Тогава опасността да не се получи желаното прихващане е много голяма. Важно е и торенето, това е включено в цялостната технология.
Разсадът ни е заложен в тарелки, не е скубан. А това улеснява прихващането, защото се полага в редовете заедно с тора и без да се нарушава кореновата система. За декар са необходими при тази схема 4800 растения, но трябва да се предвиди и малък резерв за попълване. Разсадникът ми е лицензиран, предлагаме стоката с необходимия сертификат.
– Всичко това е обещаващо, но със сигурност, г-н Хистов, фермерите ви задават въпроса относно реализацията на продукцията?
– Съдействам на моите клиенти при дестилацията и търговията с маточно масло. Първоначалните инвестиции са най-големи, разсадът се купува еднократно, не се купува всяка година. И засаждането става еднократно, но вложенията се избиват още първата година и печалбата на моите клиенти е от 2000-2100 лв от декар. През втората, третата, четвъртата година разходите са далеч по-малко, а чистата печалба се увеличава.
Аз съм на разположение на всички мои партньори ежедневно, консултирам ги, при констатация на сериозен проблем мога да ги посетя на място. Културата не е трудна за отглеждане и си струва да се инвестира в нея.
Приемам заявки за подготовка на разсад за есенната кампания 2016 г. и за пролетната кампания 2017 г.
За връзка с Петър Христов – 0878 747 188
Източник: Агровестник